Badger Mountain Challenge

Saturday, Mar 29, 2014

Richland , WA

100 Miler

Place Age Gender Gender Place First Name Last Name Time City State
1 43 M 1 Chris Downie 17:16:00 Vancouver BC
2 31 M 2 Gabe Wishnie 19:43:00 Redmond WA
3 47 M 3 Timothy Englund 22:04:00 Ellensburg WA
4 25 M 4 Jared Fetterolf 22:52:00 Austin TX
5 41 M 5 Todd Silva 23:53:00 Eastsound WA
6 37 M 6 George Orozco 23:54:00 Kent WA
7 49 M 8 Terry Sentinella 23:58:00 Anacortes WA
7 30 M 7 Daniel Kuhlmann 23:58:00 Tacoma WA
9 37 M 9 Ryan Stormo 24:04:00 Bellingham WA
10 37 M 10 Brian Myers 25:06:00 Spokane WA
11 44 F 1 Allison Moore 25:48:00 Seattle WA
11 35 F 2 Jennifer Hughes 25:48:00 Issaquah WA
13 61 M 11 Andres Ambuehl 25:50:00 Canmore AB
14 30 M 12 Ezekiel Hart 25:59:00 Santa Rosa CA
15 50 M 13 Owen Connell 26:21:00 Seattle WA
16 24 M 14 Max Kilstofte 27:15:00 Carpinteria CA
17 41 M 15 Ryan McKnight 27:28:00 Bothell WA
18 34 M 16 Alex Schiewe 27:39:00 Camas WA
19 36 M 17 Mark Leuner 28:05:00 Jersey City NJ
20 46 M 18 Jeff Forister 28:29:00 Issaquah WA
21 44 M 19 Joe Schrum 28:40:00 Tacoma WA
22 33 M 20 Dustin Glazier 28:41:00 Tualatin OR
23 32 M 21 Christopher Carpenter 28:51:00 Oak Harbor WA
23 38 F 3 Genia Kacey 28:51:00 Sultan WA
25 34 M 22 Chris Fink 29:00:00 Oak Harbor WA
26 35 F 4 Kimberly Kuhlmann 29:06:00 Tacoma WA
27 37 M 23 Dave Campbell 29:16:00 Victoria BC
28 48 M 24 Patrick Grengs 29:27:00 West Richland WA
29 47 F 5 Vivian Doorn 29:29:00 Seattle WA
30 24 M 25 Taylor Mosera 29:32:00 Tacoma WA
31 25 F 6 Claire Dieterich 29:33:00 Tacoma WA
32 44 M 26 John Barrickman 30:04:00 Seattle WA
33 45 F 7 Hideko Opperman 29:50:00 Redmond WA
34 43 F 8 Jennifer Maccormack 30:12:00 Seattle WA
35 40 M 27 Matt Newton 30:28:00 Richland WA
36 35 F 9 Linh Shark 30:30:00 Olympia WA
37 28 M 28 Ricky Micheles 30:36:00 Benton City WA
38 31 M 29 Todd Shipman 30:48:00 Martinez CA
39 41 M 30 John Corbly 31:07:00 Washougal WA
40 38 M 31 Shane Hill 31:13:00 Kennewick WA
41 35 M 32 Jonathan Shark 31:30:00 Olympia WA

50 Miler

Place Age Gender Gender Place First Name Last Name Time City State
1 25 M 1 Nicholas Davis 8:25:00 Fort Collins
2 25 M 2 Stephen Olsen 9:35:00 Spokane
3 41 M 3 Alston Miller 11:37:00 Powell River
4 20 M 4 Andrew Dedo 13:02:00 Seattle
5 31 F 1 Rebecca Seyferth 13:15:00 Fox Island
6 29 M 5 Ian Burton 13:48:00 Seattle
7 32 M 6 Adam Hardgrove 13:56:00 West Richland
8 61 M 7 John Machray 14:35:00 North Vancouver
9 34 M 8 Benjamin Dorey 16:21:00 Bellevue
10 37 M 9 Shawn Larson 16:21:00 Kenmore

50km

Place Age Gender Gender Place First Name Last Name Time City State
1 31 M 1 Jacob Puzey 4:15:24 Hermiston OR
2 35 M 2 Benjamin Bucklin 4:17:03 Spokane WA
3 29 M 3 Jesse Lang 4:29:31 Richland WA
4 24 M 4 Buzz Nanavati 4:40:00 Pullman WA
5 51 M 5 James Kerby 4:50:53 Carnation WA
6 36 M 6 Brian Frankle 5:09:34 Bend OR
7 41 M 7 Chris Clemens 5:22:11 Richland WA
8 38 M 8 Micah Somes 5:28:28 Omak WA
9 43 M 9 Brian Flansburg 5:28:29 Eagle ID
10 29 M 10 David Henry 5:30:10 Baker City OR
11 53 M 11 Loren Henry 5:30:11 Baker City OR
12 43 F 1 Deb McInally 5:33:11 North Bend WA
13 35 F 2 Rachel Bucklin 5:34:30 Spokane WA
14 32 F 3 Sophia Ballezza 5:42:55 Seattle WA
15 33 M 12 Ben Bronson 5:43:14 Hood River OR
16 37 M 13 Sudheer Maremanda 5:43:44 Newcastle WA
17 36 M 14 Aaron Moss 5:45:07 Bothell WA
18 38 M 15 Jon Millet 5:46:04 Pasco WA
19 28 F 4 Emily Compton 5:46:41 Heron MT
20 31 M 16 Chris Clayton 5:47:43 Bothell WA
21 34 F 5 Dominique Wilmore 5:48:30 Carnation WA
22 36 M 17 Anthony Epps 5:54:45 Bremerton WA
23 37 M 18 Joe Nevshemal 5:59:44 Walla Walla WA
24 40 M 19 Eric Lowe 6:07:45 Kennewick
25 32 M 20 Todd Wagnon 6:08:23 Richland WA
26 20 M 21 Elijah Hassertt 6:09:53 Tacoma WA
27 38 M 22 Steve Loebner 6:09:56 Portland OR
28 38 M 23 Seth Schreiber 6:12:19 Hood River OR
29 51 F 6 Susan Henry 6:14:49 Baker City OR
30 48 F 7 Mandy Maciver 6:15:09 New Westminster BC
31 27 F 8 Lacey Castleberry 6:22:52 Pasco WA
32 37 M 24 Jean-Gael Reboul 6:25:45 Kenmore WA
33 38 M 25 Clay Reid 6:29:04 Kennewick WA
34 36 F 9 Shalise Reid 6:29:05 Kennewick WA
35 50 M 26 Scott Volyn 6:33:46 Wenatchee WA
36 26 M 27 Brian Dunham 6:36:18 Spanaway WA
37 41 M 28 Shane Reiswig 6:41:59 Walla Walla WA
38 44 F 10 Angelyca Gregory 6:54:32 Pasco WA
39 33 M 29 Todd Hoel 6:55:44 Milton Freewater OR
40 41 M 30 Craig Arola 6:55:52 Richland WA
41 46 M 31 John Becker 6:56:03 Richland WA
42 43 M 32 Scott Peterson 6:56:04 Kennewick WA
43 43 F 11 Tanja Menks 7:02:52 Benton City WA
44 48 M 33 Randy Rayburn 7:11:17 Heppner OR
45 47 F 12 Adriana McKenzie 7:21:32 Missoula MT
46 46 M 34 Brent Baldwin 7:25:23 Walla Walla WA
47 29 M 35 Jason Moore 7:27:39 Portland OR
48 59 M 36 Brian Pendleton 7:28:05 Seattle WA
49 47 M 37 John Carpenter 7:31:11 Pasco WA
50 32 F 13 Emily Mitchell 7:34:26 Newport WA
51 41 M 38 Sonny Laform 7:38:03 Yakima WA
52 36 F 14 Marylou Guerrero 7:46:15 Wenatchee WA
53 38 M 39 Christopher Poll 7:52:05 West Richland WA
54 36 F 15 Jodi Halvorson 8:11:17 Olympia WA
55 41 F 16 Eden Turla 8:11:19 Lacey WA
56 21 M 40 Ilya Kutsiy 8:12:28 Pasco WA
57 45 M 41 Steven Ferry 8:30:15 Deming WA
58 30 F 17 Tiffany Mcentire 8:32:00 Kennewick WA
59 31 M 42 Janson Sloughter 8:32:01 West Richland WA
60 65 M 43 Tom Ripley 8:56:32 Kirkland WA
61 29 F 18 Jennifer Furuyama 9:05:13 Pendleton OR
62 30 F 19 Glenna Boggs 9:08:29 Kennewick WA
63 28 M 44 Buddy Penor 9:08:33 Benton City WA
64 36 F 20 Rebecca Merritt 9:17:13 Stevensville MT
65 34 M 45 Dan Fielder 9:29:39 Richland WA


Race results are obtained from numerous sources, and should be accurate and complete, but inevitably there may be errors. In such cases please let us know. We obtained results from our archive of old ultrarunning magazines dating back to 1981, as well as too-many-to-name Race Directors. We also obtained results from race websites and other on-line sources, such as Real Endurance.com, Active.com, onlineraceresults.com, International Trail Running Association (ITRA) and UltraSignup.com. We are grateful to the running community for providing the results that populate the database, and we hope you find it useful, informative and joyful.