Everglades Ultras 2014 Results

Saturday, Feb 22, 2014

Copeland , FL

50 Miler

Place Age Gender Gender Place First Name Last Name Time City State
1 34 F 1 Katalin Nagy 7:12:22 Sarasota FL
2 49 M 1 Grant Maughan 8:10:59 Dudley Australia FL
3 50 M 2 Kenneth Posner 8:30:14 New York NY
4 25 M 3 Robert Sorenson 8:40:46 Naples FL
5 27 M 4 Kevin Dolan 8:49:28 Miami Beach FL
6 37 M 5 Chad Weller 9:31:26 Miami Beach FL
7 28 F 2 Krystle Martinez 9:38:57 West Palm Bch FL
8 33 M 6 Armando Cruz 9:38:59 Miami FL
9 43 M 7 Chris Stevens 10:11:41 Lighthouse Point FL
10 37 M 8 Troy Beck 10:19:34 Land O’ Lakes FL
11 41 F 3 Bronwyn Miller 10:27:04 Miami FL
12 48 M 9 Aaron Kastelik 10:45:06 Sarasota FL
13 57 M 10 Mike Dornan 10:49:00 Bangor MI
14 55 M 11 Israel Sosa 10:56:08 Miami Beach FL
15 35 F 4 Deanna Johnson 11:02:36 Ft Myers FL
16 38 F 5 Mari Novo 11:03:52 Miami FL
17 37 M 12 Alejandro Bienes 11:03:53 Miami FL
18 73 M 13 Hans Schmid 11:13:14 Greenbrae CA
19 51 F 6 Debra Bertolini 11:16:30 Key West FL
20 29 F 7 Amanda Broome 11:16:30 Key West FL
21 31 M 14 Marcos Redondo 11:16:36 Miami FL
22 37 F 8 Erin Miller 11:22:05 Summerland Key FL
23 19 M 15 Nick Diaz 11:28:47 Rockledge FL
24 44 M 16 Tom Cunningham 11:31:19 Wellington FL
25 43 M 17 Hernan Garcia 11:32:38 Cocoa FL
26 44 F 9 Danielle Furey 11:54:43 Weston FL
27 42 M 18 Sam Fiandaca 12:16:36 San Pablo CA
28 56 M 19 Lester Staib 12:27:21 High Bridge NJ
29 38 M 20 William Diaz 12:31:52 Miami FL
30 35 M 21 Alfredo Gonzalez 12:31:54 Miami FL
31 54 F 10 Lorna Castellanos 12:39:43 Miami FL
32 39 F 11 Kathleen McElhannon 12:40:09 Ridgeville SC
33 46 M 22 Igor Reyes 12:55:28 Miami FL
34 42 M 23 Maury Udell 13:37:21 Miami FL
35 53 M 24 Pete Moya 14:01:55 Jupiter FL
36 43 M 25 Otavio Bueno 14:01:57 Coral Gables FL

50k

Place Age Gender Gender Place First Name Last Name Time City State
1 24 M 1 Edward Pagan 4:05:46 Stuart FL
2 45 M 2 Jon Williams 4:12:04 Miami FL
3 36 M 3 Gabriel Martinez 4:44:03 Kissimmee FL
4 51 M 4 Julio Garcia 5:33:32 Naples FL
5 40 F 1 Maria Paredes 5:41:04 Miami FL
6 40 M 5 Robert Dunakin 5:41:42 Hollywood FL
7 39 F 2 Elizabeth Adkins 5:51:58 Miami Lakes FL
8 57 M 6 Perry Feyk 6:02:57 West Palm Beach FL
9 37 F 3 Amy Howarth 6:05:02 Naples FL
10 31 M 7 Taylor Larson 6:06:59 Charlotte NC
11 40 M 8 Sam Little 6:10:08 Merritt Island FL
12 53 M 9 Wayne Wright 6:13:50 Homestead FL
13 41 M 10 Mando Garcia 6:14:07 Orlando FL
14 46 M 11 Cesar Martinez 6:14:20 Naples FL
15 41 M 12 Steve Greenhalgh 6:20:10 Church Stretton
16 34 M 13 Chris Rieman 6:20:42 Fort Myers FL
18 47 F 4 Jane Onufer 6:23:41 Pinecrest FL
19 43 M 14 Thom Coletti 6:27:44 Davie FL
20 37 M 15 Adam Liddle 6:31:40 Melbourne FL
21 41 M 16 Lance Zimmerman 6:38:44 Boynton Beach FL
22 43 F 5 Tracy Frazier 6:38:45 Boynton Beach FL
23 43 F 6 Kim Olson 6:39:42 Naples FL
24 50 M 17 Gregg Scible 6:47:09 Kissimmee FL
25 35 M 18 David Newcomer 6:48:00 West Palm Beach FL
26 52 M 19 Tim Nast 6:48:07 Fort Lauderdale FL
27 41 M 20 Eugene Codner 6:48:17 Miami FL
28 24 M 21 Ben Bogorad 6:48:26 Miami Beach FL
29 54 M 22 Paul Kvedaras 6:48:32 Homestead FL
30 43 M 23 Joseph Kitchel 6:58:07 Miami FL
31 48 M 24 Leif Novie 6:58:07 Weston FL
33 22 M 25 Parker Farabee 7:12:03 Miami FL
34 46 F 7 Andrea Medalie 7:18:49 Coral Springs FL
35 55 M 26 Mark Shachner 7:18:50 Coral Springs FL
36 32 F 8 Loren Santiesteban 7:30:41 Miami FL
37 30 M 27 Tim Wills 7:33:28 Miami FL
38 57 M 28 Steve Wessel 7:35:13 Madison WI
39 47 M 29 Marcelo Silveira 7:36:19 Miami FL
40 30 M 30 Jerry Brown 7:37:49 Cocoa Beach FL
41 76 M 31 Juergen Kuhlmey 7:38:22 Fort Lauderdale FL
42 52 F 9 Susan Timmins 7:39:49 Naples FL
43 52 M 32 Peter Ickert 7:47:25 Niederkruechten
44 41 F 10 Grisselle Principe 7:49:19 Miami FL
45 66 M 33 Stan Fortuna 7:50:04 Grand Haven MI
46 50 F 11 Kay Drew 7:50:14 Madison WI
47 43 F 12 Ramonita Colon 7:53:18 Bethlehem PA
48 41 F 13 Marianne Demarco 7:54:44 New York NY
49 39 M 34 Kieron Joy 7:56:48 Naples FL
50 44 M 35 Larry Bergere 8:04:54 Decatur GA
51 55 M 36 Terrence Moon 8:10:40 Sunrise FL
52 40 M 37 Guillermo Pacheco 8:17:52 Boca Raton FL
53 33 M 38 Jose Perez 8:23:04 Hialeah FL
54 38 M 39 Christopher King 8:29:19 Plantation FL
55 57 F 14 Jill Behr-Medved 8:32:43 Rochester NY
56 60 M 40 Chuck Struckness 8:35:42 Hanover MN
57 46 M 41 William Lacey 8:38:38 Plantation FL
58 31 M 42 Chuck Mielke 8:45:23 Belle Glade FL
59 32 F 15 Sarah Mielke 8:45:24 Belle Glade FL
60 57 M 43 Gregory James 8:45:29 Ridgeville SC
61 43 F 16 Tammy Gomes 8:54:06 N. Ft. Myers FL
62 30 F 17 Martha Brown 9:21:38 Cocoa Beach FL
63 65 M 44 Richard Kennedy 9:31:34 Sanibel FL
64 24 F 18 Pam Corson 9:47:54 Miami FL


Race results are obtained from numerous sources, and should be accurate and complete, but inevitably there may be errors. In such cases please let us know. We obtained results from our archive of old ultrarunning magazines dating back to 1981, as well as too-many-to-name Race Directors. We also obtained results from race websites and other on-line sources, such as Real Endurance.com, Active.com, onlineraceresults.com, International Trail Running Association (ITRA) and UltraSignup.com. We are grateful to the running community for providing the results that populate the database, and we hope you find it useful, informative and joyful.